Odkaz - borovan.cz - Hráči dne 28. 2. 2013 - http://www.borovan.cz/
27. února 2013
Prohlášení Českého rozhlasu k ukončení vysílání Rádia Česko na stanici BBC v České republice
Český rozhlas prohlašuje, že byl a nadále je připraven pokračovat ve spolupráci se společností BBC Radiocom (Praha), která v České republice provozuje vysílání stanice BBC, a dodávat této stanici program dle stávajících licenčních podmínek schválených Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).
Český rozhlas prohlašuje, že respektuje červencové rozhodnutí RRTV, kterým RRTV zamítla návrh BBC Radiocom (Praha) na rozšíření vysílání v češtině ze 6 na 12 hodin denně. S převodem 100% obchodního podílu ve společnosti BBC Radiocom (Praha) mediální skupině Lagardère Active ČR, ke kterému dala RRTV 19. února 2013 předběžný souhlas, však nadále nesouhlasí.
Český rozhlas prohlašuje, že vynaložil maximální úsilí v nalezení řešení pro BBC Radiocom (Praha) v reakci na deklarované ukončení financování vysílání BBC v České republice ze strany BBC (Londýn), dosavadního 100% vlastníka BBC Radiocom (Praha). Český rozhlas zároveň upozorňuje, že zákony ČR neumožňují Českému rozhlasu jako vysílateli ze zákona koupit obchodní podíl ve společnosti, která provozuje vysílání na základě licence. Takovou společností BBC Radiocom (Praha) v ČR je.
Český rozhlas dále upozorňuje, že dlouholetou smlouvu o spolupráci vypověděla Českému rozhlasu společnost BBC Radiocom (Praha). Český rozhlas následně opakovaně vyzýval BBC Radiocom (Praha) coby vlastníka vysílací licence k předložení návrhu podoby další spolupráce od 1. 3. 2013. K předložení takového návrhu však bohužel nedošlo. Českému rozhlasu byla pouze na neoficiální bázi představena možná podoba společného vysílání tři subjektů na sdílených kmitočtech, ovšem v podobě a za podmínek pro Český rozhlas nepřijatelných. Byl to tedy naopak Česky rozhlas, který společnosti BBC Radiocom (Praha) předložil vlastní návrh na dodávání programu v češtině v rozsahu 6 hodin denně a zachování tak stávajících licenčních podmínek vysílání BBC v ČR.
Doplňující informace:
BBC získala unikátní soubor vysílacích kmitočtů na základě osobní žádosti předsedkyně vlády Margaret Thatcherové prezidentu Václavu Havlovi během její oficiální návštěvy v Praze v září 1990. O přidělení kmitočtů rozhodla na základě této vrcholné diplomatické žádosti tehdejší vláda a britská BBC se tak stala jednou z prvních svobodných rozhlasových stanic, která získala v tehdejším Československu oprávnění k vysílání. Tyto kmitočty se později staly součástí nové licence, kterou v roce 1998 RRTV přidělila dceřiné společnosti BBC – BBC Radiocom (Praha).
Na tvorbě programu spolupracuje Český rozhlas s BBC od roku 1996. Český rozhlas vnímá tuto dosavadní dlouhodobou úspěšnou spolupráci s BBC jako vyjádření partnerství dvou nejstarších veřejnoprávních institucí. Program, koncipovaný v souladu s platnými licenčními podmínkami jako střídání bloků BBC World Service v angličtině a Českého rozhlasu v češtině, znamenal významný přínos k rozmanitosti nabídky rozhlasového vysílání v ČR, zejména v oblasti špičkového zpravodajství a publicistiky. Ostatně i vedení BBC v Londýně označilo v dopise ze 4. 6. 2012, adresovaném RRTV, vzájemnou spolupráci za jeden ze svých klíčových projektů v Evropě, který je součástí strategických plánů BBC World Service s plánem dlouholeté spolupráce s Českým rozhlasem trvajícím po celou dobu platnosti současné licence BBC, tedy do roku 2025.
Mediální skupina Lagardère Active ČR, a.s. provozuje skupinu komerčních rádií – Evropa 2, Frekvence 1, rádio Bonton, Dance Radio, její součástí je také mediální zastupitelství dalších komerčních rozhlasových stanic. Značka Lagardère patří holdingu se sídlem v Paříži.
RRTV, která je ústředním orgánem státní správy pro rozhlasové a televizní vysílání a má dohlížet na zachovávání a rozvoj plurality programové nabídky a informací v oblasti vysílání a na jeho obsahovou nezávislost.
odkaz http://www.rozhlas.cz/informace/press/_zprava/prohlaseni-ceskeho-rozhlasu-k-ukonceni-vysilani-radia-cesko-na-stanici-bbc-v-ceske-republice--1181077
UVNITŘ KOMUNIKÉ RRTV – Lavina kritiky se snesla na RRTV za to, že neumožnila pokračování vysílání Českého rozhlasu na frekvencích BBC. Ta to oficiálně odmítá.
*******************************
Za zánik Rádia Česko, Leonarda a ČRo 6 si může sám rozhlas, brání se vysílací rada

28. 2. 2013 napsal Jan Potůček na serveru DigiZone.cz
Značnou nervozitu provází konec spolupráce Českého rozhlasu se společností BBC Radiocom (Praha), který vyústil v zánik zpravodajského Rádia Česko i odsun nové stanice mluveného slova Český rozhlas Plus z velmi krátkých na střední vlny. Už na středeční tiskové konferenci Českého rozhlasu k novému korporátnímu logu a identitě všech programů generální ředitel Peter Duhan nechat rozdat novinářům další veřejné prohlášení, podle něhož ČRo nadále nabízí pokračování stávající spolupráce s českou BBC.
Společnost BBC Radiocom se však dohodla na odprodeji stoprocentního podílu provozovateli komerčních rádií Frekvence 1 a Evropa 2, české pobočce francouzského mediálního domuLagardere. “Za to nemůže Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která konala tak, jak jí příslušel zákon, za to může společnost BBC Radiocom,” prohlásil zjevně rozčilený Duhan na tiskové konferenci. Vysílací rada však loni firmě BBC Radiocom neschválila změnu licenční podmínky upravující vysílání v českém jazyce, které se mělo rozšířit z šesti na dvanáct hodin.
Český rozhlas tak chtěl využít stávající spolupráci s českou BBC a od 1. března na jejích frekvencích šířit kromě šesti hodin vysílání zpravodajského Rádia Česko dvanáct hodin nové stanice Český rozhlas Plus, včetně integrovaného Rádia Česko. Jenže RRTV tuto žádost zamítla, rozhlas nepřišel za BBC s žádnou další nabídkou a BBC Radiocom se mezitím dohodla s Lagardere, že ji odkoupí. K tomu obě strany získaly předběžný souhlas vysílací rady, čemuž se Český rozhlas snažil všemožně zabránit. Marně.
Podle Roberta Břešťana, jednoho z bývalých šéfredaktorů Rádia Česko, se dá nečinnost vedení veřejnoprávního rozhlasu od chvíle, kdy RRTV loni zamítla žádost BBC Radiocom na rozšíření vysílání v českém jazyce, po okamžik, kdy veřejně vyšlo najevo, že českou BBC koupí Lagardere, vysvětlit zákulisní snahou o změnu zákona, který by Českému rozhlasu povolil provozovat čtyři místo tří celoplošných okruhů v analogovém FM pásmu. Tím čtvrtým měla být ona stanice mluveného slova Český rozhlas Plus.
Vedení rozhlasu mělo podle Břeťanova komentáře na serveru iHNed.cz kalkulovat s tím, že BBC Radiocom vrátí licenci pro vysílání české BBC české vysílací radě, protože centrála BBC v Londýně už odmítala platit jeho provoz. Poté by si rozhlas frekvence po BBC nárokoval, neboť je podle Duhana začátkem 90. let musel vyčlenit právě pro vznikající české vysílání BBC, o které žádala tehdejšího prezidenta Václava Havla britská premiérka Margharet Thatcherová. “Český rozhlas má tedy na tyto frekvence nárok,” prohlásil Duhan na středeční tiskové konferenci.
Nárok je to ale jenom morální, nikoli právní. BBC Radiocom je totiž řádně licencovaná společnost a ta nemůže frekvence české BBC někomu přenechat, a Český rozhlas ze zákona nemůže vstupovat do licencovaných společností, protože je provozovatelem rozhlasového vysílání ze zákona. Jedinou možností, jak by Český rozhlas mohl získat frekvence české BBC, by tedy byl onen scénář, kdy by se BBC Radiocom vzdala vysílací licence. Jenže i v tomto případě by nebylo možné frekvence po české BBC přímo udělit Českému rozhlasu, RRTV by na ně musela vypsat řádné licenční řízení a toho by se mohl zúčastnit kdokoli.
Vzhledem k tomu, že frekvence BBC jsou vůbec nejlukrativnější z těch, které jsou v českém éteru ještě k dispozci, strhnul by se o ně v licenčním řízení velký souboj. Zájemců ze strany komerčních vysílatelů by bylo rozhodně několik. Tato teorie ale rozhodnutím BBC Radiocom prodat svůj stoprocentní podíl skupině Lagardere padá a nyní záleží čistě na Lagardere, jak a čím zaplní šest hodin vysílání v českém jazyce na frekvencích BBC, které mu ukládá denně šířit vysílací licence. Podle RRTV by se mohla Lagardere klidně dohodnout i s Českým rozhlasem a pokračovat v dosavadní spolupráci.
K tomu však zřejmě nedojde. Lagardere se totiž už několik dní intenzivně připravuje na to, aby oněch zmíněných šest hodin českého vysílání denně zaplnila sama. Podle licenčních podmínek má jít o časy od 8:00 do 11:00 a od 13:00 do 16:00 hod. Po zbytek dne má na frekvencích BBC Radiocom vysílat program BBC World Service v angličtině, na jehož přebírání se už Lagardere s BBC dohodla. Česká vysílací rada se nyní snaží vysvětlit rozezleným posluchačům Rádia Česko, Českého rozhlasu Leonardo a Českého rozhlasu 6, že ona za zánik těchto stanic nemůže.
RRTV se důrazně ohrazuje proti nařčením v množících se stížnostech, které reagují na programové změny Českého rozhlasu. S těmito změnami Rada neměla, nemá a ani podle platných zákonů nemůže mít nic společného! Takovéto změny jsou plně v kompetenci provozovatele ze zákona, Českého rozhlasu,“ napsala předsedkyně vysílací rady Kateřina Kalistová v pětistránkovém vyjádření, které dnes rozeslala médiím (viz dokument). Vysvětluje v něm, že rada rozhodně nezakázala Českému rozhlasu pokračovat ve vysílání na frekvencích BBC.
RRTV se důrazně ohrazuje proti nařčením v množících se stížnostech, které reagují na programové změny Českého rozhlasu. S těmito změnami Rada neměla, nemá a ani podle platných zákonů nemůže mít nic společného! Takovéto změny jsou plně v kompetenci provozovatele ze zákona, Českého rozhlasu,“ napsala předsedkyně vysílací rady Kateřina Kalistová v pětistránkovém vyjádření, které dnes rozeslala médiím (viz dokument). Vysvětluje v něm, že rada rozhodně nezakázala Českému rozhlasu pokračovat ve vysílání na frekvencích BBC.
Podle Kalistové ani prodej firmy BBC Radiocom skupině Lagardere nevylučuje participaci Českého rozhlasu na vysílání české BBC, pokud se na něm rozhlas dohodne s Lagardere. Převodem licencované společnosti podle předsedkyně RRTV nedochází k narušení plurality rozhlasového vysílání v České republice a nový majitel BBC Radiocom musí dodržovat stejné licenční podmínky, jaké měla firma dosud. To v následující tiskové zprávě potvrdila i sama společnost Lagardere Active ČR.
“Skutečně není pravda, že by RRTV zamítla žádost Českého rozhlasu o rozšíření vysílání na vlnách BBC. Takovou žádost podávala společnost BBC Radiocom (Praha) s.r.o. jako držitel licence. Lagardere Active se ztotožňuje s tvrzením, že zákon o rozhlasovém a televizním vysílání za stávající situace neumožňuje takovou změnu licenčních podmínek, o kterou bylo žádáno, a proto se plně ztotožňuje s postupem, kdy BBC Radiocom (Praha) s.r.o. nenapadlo toto rozhodnutí RRTV u soudu,” uvedla mluvčí české pobočky Lagardere Radka Pilzová.
K převodu stoprocentního podílu BBC Radiocom na Lagardere Active ČR došlo podle Pilzové právě dnes minutu po půlnoci. “Dnešním rozhodnutím jediného společníka na zasedání představenstva Lagardère Active ČR, a.s. byl odvolán z funkce jednatele společnosti BBC Radiocom (Praha) s.r.o. JUDr. Michal Strouhal a byli jmenováni noví jednatelé Michel Fleischmann a Miroslav Hrnko,” dodala. Rozhodnutí o zrušení vysílání Rádia Česko, Leonardo a ČRo 6 a jejich nahrazení novou stanicí ČRo Plus podle Pilzové učinil Český rozhlas sám o vlastní vůli již před půl rokem bez návaznosti na vlastnické změny v BBC Radiocom.
“Společnost Lagardère Active ČR v minulosti jasně deklarovala, že pokud bude vlastníkem společnosti BBC Radiocom (Praha) s.r.o., bude dbát o dodržování všech licenčních podmínek, základní programové specifikace, vysílacího schématu i dalších stanovených podmínek, včetně té, že “do dopoledního i odpoledního programového bloku dodávaného Českým rozhlasem bude zařazen program české redakce BBC – jazykové kurzy angličtiny BBC“. Jazykové kurzy angličtiny BBC plánujeme nad rámec této povinnosti do dopoledního i odpoledního programového bloku zařadit i v případě, že tyto bloky nebudou dodávané ČRo,”uvedla Pilzová.
*******************************************
Tisková zpráva Lagardère Active
1. 3. 2013
Reakce Lagardère na Prohlášení ČRo k tiskové zprávě Lagardère Active ČR k vysílání BBC
Společnost Lagardère Active (LA) poskytuje reakci na ohrazení
Českého rozhlasu proti dnešnímu vyjádření společnosti LA a dokládá konkrétní
fakta, dosvědčující, že vysílání Rádia Česko, tak jak bylo dodáváno a
odbavováno, neprobíhalo v souladu s licenčními podmínkami rádia BBC
V odůvodnění změny licence ze dne 6. září 2006 (změna na základě které jsou
nyní platné licenční podmínky) se konstatuje: „Vzhledem ke skutečnosti, že se
účastníkovi vyhovuje v plném rozsahu, není třeba odůvodnění v souladu
s ustanovením paragrafu 68 odst. 4 zákona č. 500/2004., správního řádu,
v platném znění.“
V takovém případě je třeba vycházet z podstaty podané žádosti provozovatele,
z níž plynou zejména tyto dva základní předpoklady pro požadovanou změnu,
citujeme: „Současně s podáním této žádosti Český rozhlas oznámí Radě změnu
spočívající ve vyřazení programu Rádia Česko z multiplexu DVB-T sítě „A“, resp.
v nahrazení tohoto programu jiným programem Českého rozhlasu. Programové bloky
Rádia Česko vysílané v programu BBC touto změnou již nebudou mít charakter
převzatého vysílání“. Rádio Česko vysílalo do poslední chvíle na DVB-T sítě „A“,
a tak bohužel bylo jeho vysílání na BBC převzatým.
Dále citujeme: „Programové bloky v češtině budou v části vysílané
v programové spolupráci s Českým rozhlasem identifikovány v souladu s licenčními
podmínkami BBC, tj. název programu bude BBC“. Rádio Česko se po celou dobu
vysílání identifikovalo svým jménem, ne jako rádio BBC (záznamy jsou
k dispozici).
Z uvedených dvou citací jasně vyplývá, že BBC může (nemusí) vysílat jen
takové pořady vzniklé v koprodukci s Českým rozhlasem, které nebudou převzatým
vysíláním a které se budou identifikovat jako rádio BBC. Na tom nemění nic ani
fakt, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání po celou dobu vysílání
nezahájila s BBC Radiocom žádné řízení pro porušování programových licenčních
podmínek kvůli vysílání pořadů Rádia Česko, tak jak uvedl Český rozhlas.
Společnost BBC Radiocom (Praha) s.r.o. si v žádném případě nepřeje poškozovat
Český rozhlas, jen po provedení právního auditu musela upravit své vysílání tak,
aby naplnila podmínky, na základě kterých vysílá, proto vypověděla smlouvu s ČRo
bez toho, že by specifikovala konkrétní důvody, ale plně v souladu s tím, jak
smlouva mohla být vypovězena. Koprodukci a vysílání pořadů s Českým rozhlasem si
BBC Radiocom nadále přeje a bude o nich seriózně jednat, musí se však jednat o
takový typ koprodukční spolupráce, který bude v souladu s podmínkami naší
licence, tak jak o ně bylo požádáno.
Dále bychom chtěli v reakci na TZ ČRo v závěru uvést, že jediným vlastníkem
BBC Radiocom (Praha) s.r.o. je společnost Lagardère Active ČR a.s., která má
zajištěno financování vysílání rádia BBC podle licence BBC Radiocom a tato
společnost učinila a bude činit všechny kroky takovým způsobem, aby její
vysílání bylo v souladu s licenčními podmínkami.