sobota 30. dubna 2011

Mediář.cz


30.04.2011 22:44 - 08. Ohlasy v médiích -trvalý odkaz

Mediář.cz

28. 4 .2011

Českému rozhlasu loni stoupl zisk před zdaněním na 125 milionů korun

Veřejnoprávnímu rádiu ubývají koncesionáři a jeho prodejce reklamního času Media Master nesplnil plán.
28. 04. 2011 - 17:07  
Český rozhlas (ČRo) loni hospodařil se ziskem před zdaněním 125 milionů korun. Náklady přitom činily 2,08 miliardy a výnosy 2,205 miliardy korun. V roce 2009 měl rozhlas zisk před zdaněním 53,8 milionu korun. O předběžných hospodářských výsledcích dnes na zasedání Rady Českého rozhlasu informovala finanční ředitelka ČRo Hana Skalová.
Rozhlas se přitom potýkal se dvěma negativními trendy. Jedním z nich byl pokles počtu koncesionářů z řad domácností, kteří se koncem minulého roku začali odhlašovat. Měsíčně se jich odhlásilo v průměru 1500, uvedla Skalová. Celkem má ČRo kolem tří milionů koncesionářů z řad domácností.
Český rozhlas také loni prodal méně reklamy, než původně počítal. Nepodařilo se naplnit plán uzavřený se společností Media Master, která pro ČRo reklamní prostor prodává. „Situace byla natolik špatná, že společnost Media Master musela doplácet do 90 procent svého plánu,“ řekla Skalová. Konkrétní výši příjmů z reklamy Skalová neupřesnila. V roce 2009 to bylo kolem 55 milionů korun.
Finanční situace rozhlasu přitom loni byla stabilní. Celý rok hospodařil pouze se svými zdroji. Podstatná část výdajů směřovala na dokončení rekonstrukce budovy ČRo v Praze. Ta nedávno byla zkolaudována. Konkrétní částku vloženou do rekonstrukce Skalová neuvedla.
Prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan na zasedání rady upozornil na některá pochybení u veřejných zakázek a v úseku techniky, která odhalil interní audit. Nedostatky se týkaly absence projektového řízení, kontrolních mechanismů a plánovacích cyklů, podle Duhana došlo k pochybení jednotlivců, jak konkrétně se ale prohřešili, neuvedl. Selhání nicméně bylo podle Duhana, který přislíbil nápravu, dáno chybou systému.
Komentáře
[1]01.05.11 09:37:51Ladislav Kozák
Takže v loňském roce měl ještě rozhlas vyšší zisk, než v roce 2009. Pak nastoupil JO, začal zavádět změny, a koncesionáři se začali odhlašovat. Já bych řekl, že je to důsledkem jeho změn. Třeba jenom zrušení seriálu Život je pes. Pro mě to není taková špatnost, jako zkrácení, a od února i zrušení Periskopu, ale když to tak vezmete, tak to byl seriál, který měl každý týden premiéru jednoho dílu. Takže každý týden bylo co poslouchat. Nahradil ho Sherlock Holmes, jenže ne nové díly, ale reprízy starých známých, které navíc prodává Radioservis. To už nemělo cenu poslouchat. Před čtvrt rokem to zrušil úplně. Minulý rok zavedl naopak pořady o troufalkách, a to poslouchat taky nemělo cenu. Dost toho změnil k horšímu. No zajímalo by mě kolik se koncesionářů odhlásí letos. Řekl bych, že hodně, a rozhlas bude hospodařit se ztrátou. Samozřejmě výzkumy potvrdí, že poslechovost roste, posluchači že jsou spokojení, jen peníze v kasičce nebudou.
[2]01.05.11 09:38:25Ladislav Kozák
Když by se lidi nebáli, tak by se jich odhlašovalo ještě víc. A to by se nám Praha pěkně rychle vrátila.
[3]01.05.11 09:56:16Tomáš Němec
Pane Kozáku, jenže Český rozhlas nemá jen Prahu. Má celkem přes dvacet stanic. Myslím, že na Českém rozhlase jako takovém je stále co poslouchat, i když celková úroveň programů se v posledních letech, podle mého názoru snížila.
[4]01.05.11 10:36:16Ladislav Kozák
To máte pravdu. Ovšem lidé mají různý vkus. Neblahými změnami se vytvořila skupina posluchačů, co to své dostávala na Praze, a teď pro ně není už nic, jen občas jakýsi záblesk. Vltava vysílá jednou měsíčně detektivku, Praha teď už vůbec, občas nějakou povídku. Detektivkáři nemají důvod poslouchat, od skončení Hříchů pro posluchače rozhlasu. Kdo měl rád seriál, ten taky nemá co. Četby zbyly už jen memoáry. Kdo měl rád Periskop, ten taky ne. Pro mládež je vůbec špatné. Musí poslouchat hry, co se opakují po roce, po dvou, někdy třeba i něco trochu staršího. Místo toho, aby vysílali Mayovky z archivu, nebo natočili nějaké nové. Když zrušíte vysílání pro skupinu posluchačů, podle mě hodně velkou, tak se to nějak musí projevit. Většina ani těch dvacet stanic nechytí, ale ani by to nemělo cenu, protože z těch dvaceti nikde není nic, co chtějí. Chování rozhlasu podle mě dává asi takový smysl, jako obchod, kam lidé chodí, a chtějí kilo hovězího.
[5]01.05.11 10:37:14Ladislav Kozák
Prodavač jim říká, že nemá, ale můžou si koupit sóju. Lidi chodí, hovězí stále není, ale prodavač objednává stále víc sóji, i když se neprodává. Takže nakonec lidé půjdou jinam. Obchod tam bude, bude plný, ale neprodejného zboží, zisky mít nebude a zkrachuje. S rozhlasem je to jen o to jinak, že jinam jít nejde. Mayovky a ostatní hry z archivu patří jim, soukromé stanice ani nemají prostředky točit nové. Když byla tamta anketa, možná jste si všiml, kolik lidí mělo nedělní detektivku jako svůj nejoblíbenější pořad, a že v preferencích ji mělo možná devadesát procent nebo víc. A kolik lidí chtělo pořady jako Periskop. To je to hovězí, bez něj je počet stanic málo platný.
[6]01.05.11 11:54:09Tomáš Němec
V počátku devadesátých let jsem si myslel, že soukromé rozhlasové stanice budou nezávislejší než státní rozhlas a že státní rozhlas bude mít aspoň v některé z nich konkurenci. Třeba konkurenci v objektivitě informací. A ono se to tak nevyvinulo.
[7]01.05.11 21:12:12Ludmila Vajďáková
Jenže podle situace to vypadá, že někdo má zájem, aby Praha zkrachovala a mohli stanici zprivatizovat. Ale vlastně Praha už podle JO neexistuje, ale plně ji zachvátila posluchači "oblíbená" Dvojka. A to je asi ten účel.
[8]01.05.11 21:31:26Tomáš Němec
Nějak si nedovedu představit, co to v případě Českého rozhlasu znamená zprivatizovat jednu stanici. Maximálně to může znamenat uvolnit síť vysílačů pro soukromého vysílatele. To znamená, že by Rada pro rozhlasové a televizní vysílání musela Českému rozhlasu tyto frekvence odejmout a to mi v současné době připadá nepravděpodobné. A jak zprivatizovat vysílací studio a několik kanceláří na Vinohradské ulici tak, aby to okolo zůstalo Českému rozhlasu? To tedy nevím...
[9]01.05.11 21:36:55Ludmila Vajďáková
No, já jsem měla na mysli právě odejmutí frekvence a uvolnění sítě pro soukromého vysílatele. Nepřipadá mi to zas tak nereálné, aby se z veřejnoprávní Dvojky stala soukromá Dvojka, vždyť se ve vysílání všechno pro to dělá. A moc mi to připomíná ty všechny státní podniky, které taky údajně nemohly být zprivatizovány a tím, že vykazovaly ztráty se ze státních staly nová s.r.o. U jedné takové firmy jsem pracovala a po republice je jich takových dost. Ale my tomu stejně asi nebudeme moct zabránit.
[10]01.05.11 21:54:00Tomáš Němec
Dovedu si představit, že by Český rozhlas stanici Praha úplně zrušil a vysílací frekvence by využil jinak. Pokus o privatizaci vysílací sítě tady už byl. Já sám jsem pracoval v takovém soukromém rádiu, které v polovině devadesátých let vysílalo na středovlnné frekvenci, která zbyla po Svobodné Evropě. Tohle rádio však za pomoci některých bývalých i současných zaměstnanců Československého a Českého rozhlasu po roce zkrachovalo, vysílací síť byla opět přidělena Českému rozhlasu a nyní na ní vysílá přes den Ostrá dvojka a večer Český rozhlas 6. I kdyby byla Ostrá dvojka úplně zrušena, tak například v současné době kvalitnější ČRO6 v kombinaci s Rádiem Česko (které vysílá na frekvenci BBC) by si tuto síť zasloužily. A to nemluvím o Leonardu, které vysílá neslyšně na internetu, zrovna tak jako Wave. Český rozhlas je co do stanic předimenzován a frekvence mu chybějí.
[11]02.05.11 08:09:35Jaromír Janák
Stanic ČRo je opravdu zbytečně moc. Kdyby se některé stanice sloučily, daly by dohromady jeden slušný program. Ve vysílání je vždy část, která je podstatná a ten zbytek je vata. Sloučené stanice by se mohly jmenovat Praha , protože to torzo, které z ní v současné době zůstalo, asi už nikdo nezachrání. Jenže se jedná i o personální otázku - kolik jen rodinných příslušníků a kamarádů rozhlasových papalášů tyto stanice slušně živí. Že mám pravdu, pane Ostrý, Duhane a další?

Žádné komentáře:

Okomentovat